راهنمای مطالعه:

  1. مالیات چست؟
  2. چرا باید مالیات بدهیم؟
  3. فرار مالیاتی چیست؟
  4. پرداخت مالیات چه تاثیری در زندگی ما دارد؟
  5. انواع مالیات
  6. چه افرادی مشمول مالیات هستند  و چه افرادی مشمول مالیات نیستند
  7. بهشت مالیاتی چیست؟

تعریف مالیات

مالیات یک نوع هزینه است،که توسط دولت از افراد در جهت توسعه خدمات عمومی و اقتصادی دریافت میگردد.

با این حال، این وظیفه دولت است که از پول به دست آمده از مالیات استفاده کند و در کارها، اقدامات و خدمات با کیفیت برای مردم سرمایه گذاری کند. متأسفانه، این واقعیت در اکثر کشورها، به ویژه در کشورهای در حال توسعه،وجود ندارد.

برای کمک به تأمین مالی کارها و خدمات عمومی – و برای ایجاد و حفظ زیرساخت های مورد استفاده در یک کشور – یک دولت معمولاً از ساکنان افراد و شرکت های بزرگ مالیات می گیرد. مالیات جمع آوری شده برای بهبود اقتصاد و همه کسانی که در آن زندگی می کنند استفاده می شود.

مالیات ها: داستان مبدا

امروزه قوانین مالیاتی گسترده و دائماً در حال تغییر هستند، اما بسیاری از انواع مالیات های اساسی که امروزه دولت ها به آنها وابسته هستند، از جمله مالیات بر عملکرد، مالیات ارزش افزوده و مالیات بر دارایی، از زمان تمدن اولیه وجود داشته است.

حدود 5000 سال پیش، اولین ثبت مالیات را در مصر باستان مشاهده می کنیم ، جایی که فرعون مالیاتی معادل 20 درصد از کل برداشت غلات را دریافت می کرد. در آن زمان، مصر بدون پول سکه شده بود، بنابراین غلات نشان دهنده یک ذخیره ملموس ارزش بود که به راحتی قابل جمع آوری، تجارت و توزیع مجدد در سراسر جامعه بود.مانند بسیاری از نوآوری های مدرن، یونانی ها با گسترش قلمرو و تکامل تمدن خود، مسئول پذیرش ایده مالیات و گسترش آن در سراسر جهان توسعه یافته بودند.

فرار مالیاتی چیست؟

فرار مالیاتی عبارت است از کتمان دارایی یا درآمد به منظور پرداخت مالیات کمتر،این یک فعالیت غیرقانونی است که می تواند توسط شرکت ها و افراد انجام شود. فرار مالیاتی یک مشکل اساسی برای هر سیستم مالیاتی است

فرار مالیاتی زمانی اتفاق می‌افتد که یک شخص یا کسب‌وکار به‌طور غیرقانونی از پرداخت بدهی مالیاتی خود اجتناب می‌کند، که این یک اتهام کیفری است که مشمول مجازات و جریمه می‌شود.

فرار مالیاتی یک فعالیت غیرقانونی است که در آن شخص یا نهادی عمداً از پرداخت یک بدهی مالیاتی  واقعی اجتناب می کند

فرار مالیاتی می تواند عدم پرداخت غیرقانونی یا کم پرداختی بدهی های مالیاتی واقعی باشد  –

-برای تعیین فرار مالیاتی،اداره مالیاتی باید بتواند نشان دهد که فرار مالیاتی عمدی از سوی مؤدی بوده است

پرداخت مالیات چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

بیایید صادق باشیم: هیچ کس از پرداخت مالیات خوشش نمی آیداغلب مردم از پرداخت بیش از حد آن یا از افراد دیگری که به اندازه کافی پرداخت نمی کنند شکایت دارنداما مالیات موضوعی است که نباید از آن اجتناب کردبه دلایل مختلف مالیات بسیار مهم است زیرا زندگی هر یک از ما را تحت تأثیر قرار می دهد

مالیات چگونه بر زندگی ما تأثیر می گذارد

مالیات ها بسیار مهم هستند زیرا دولت ها این پول را جمع آوری کرده و از آن برای تامین پروژه های اجتماعی استفاده می کنند. بدون مالیات، کمک دولت به بخش بهداشت غیرممکن خواهد بود.

مالیات به تأمین مالی خدمات بهداشتی مانند مراقبت های بهداشتی اجتماعی، تحقیقات پزشکی، تأمین اجتماعی وغیره تعلق میگیرد.

مهمترین هدف مالیات، جمع آوری منابع برای دولت ها برای ارائه خدمات عمومی ضروری است.

مالیات برای بسیاری از چیزهایی که برای عملکرد جوامع در سراسر جهان ضروری هستند، مانند مراقبت های  بهداشتی، مدارس، و خدمات اجتماعی پرداخت می کند

اما مهم است که به هر دو طرف معادله نگاه کنیم – نه تنها مالیات های جمع آوری شده، بلکه همچنین نحوه مصرف این پول برای بهبود زندگی و رفاه شهروندان. بسیاری از محققان معتقدند که بین مالیات و شادی رابطه قوی وجود دارد. سال به سال، کشورهایی که در رتبه ده کشور اول شادترین کشورهای جهان قرار می گیرند، کشورهایی هستند که بالاترین نرخ مالیات را دارند. [2] پیوند مثبت بین مالیات و شادی به طور کامل توسط رضایت شهروندان از خدمات عمومی واسطه می شود. به طور خلاصه: به دلیل مالیات های بالاتری که توسط شهروندان پرداخت می شود، دولت می تواند زندگی بهتری را برای شهروندان خود با مزایای اجتماعی، مراقبت های بهداشتی، آموزش، اشتغال، و زیرساخت های بهتر در میان دیگران فراهم کند – که در نتیجه شهروندان شادتری را به همراه خواهد داشت.

 

 

 

انواع مالیات

مالیات مستقیم

مالیات غیر مستقیم

سیستم های مالیاتی در بین کشورها بسیار متفاوت است، و برای افراد و شرکت ها مهم است که قوانین مالیاتی یک منطقه جدید را قبل از کسب درآمد یا انجام تجارت در آنجا به دقت مطالعه کنند.در انتها \یشنهاد میشود برای شروع هر کسب و کاری به یک متخصص حوزه مالیاتی مشورت و از قوانین مالیاتی  کشور آشنا شوید تا در آینده درگیر مشکلات مالیاتی نشوید.

چه اشخاصی مشمول مالیات و چه اشخاصی مشمول مالیات نیستند

طبق ماده یک قانون مالیات های مستقیم اشخاص زیر مشمول مالیات هستند:

هر شخص حقیقی و حقوقی که در ایران دارای ملک و املاک هستند و کسب درآمد میکنند باید مالیات بپردازند

طبق ماده دو قانون مالیات های مستقیم این اشخاص مشمول پرداخت مالیات نیستند،مانند موسسات و نهاد های دولتی،آنهایی که بودجه خود را از دولت دریافت میکنند مانند مجلس شورای اسلامی،دیوان محاسبات،شهرداری ها،بنیاد ها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز

بهشت مالیاتی چیست؟

مکانی که مردم در آن زندگی می کنند یا پول سرمایه گذاری می کنند تا مالیات ندهند یا مالیات کمتری نسبت به سایر کشورها بپردازند.

در دنیا پناهگاه های مالیاتی زیادی وجود دارد برخی از محبوب ترین کشورهای بهشت مالیاتی شامل هلند، سنگاپور، ایرلند و بریتانیا می‌شود، در حالی که لوکزامبورگ، هنگ کنگ، جزایر کیمن، برمودا، جزایر ویرجین بریتانیا، و سوئیس به عنوان بهشت‌های مالیاتی سنتی و بهشت‌های مالیاتی شرکت‌ها هستند.

فهرستی از برخی از محبوب ترین کشورهای بهشت مالیاتی شامل آندورا، باهاما، برمودا، جزایر ویرجین بریتانیا، جزایر کیمن، جزایر کانال، جزایر کوک، هنگ کنگ، موریس، لیختن اشتاین، موناکو، پاناما است. ، جزایر ویرجین بریتانیا و جزایر کیمن.

همیشه این امکان برای افراد ثروتمند وجود داشته است که ثروت خود (یا خودشان) را به جای دیگری به حوزه های قضایی دیگر ببرند تا از زیر بار مسئولیت های جامعه در خانه فرار کنند

در نتیجه، کشوری که نرخ مالیات کمتری نسبت به کشور شما برای سیستم‌ها و مشاغل شما فراهم می‌کند، به عنوان پناهگاه مالیاتی نامیده می‌شود

.
به هر کشور یا سرزمینی که کمترین میزان مالیات ممکن را بر اتباع و شرکت های خارجی تحمیل کند، “مرکز مالی فراساحل” یا “بهشت مالیاتی” نامیده می شود